ماندگارسازان آکسون

مخزن دوجداره09125338186

مخزن دوجداره

مخزن دوجداره09125338186

بسم تعالی

ماندگار سازان آکسون

 

شرکت ماندگار سازان آکسون با تجربه در طراحی ، نصب و اجرا ، نگهداری از انواع تاسیسات و تجهیزات برقی و مکانیکی

 

منبع دوجداره آبگرم چیست؟

 

منبع دوجداره برای تولید آبگرم مصرفی در موتور خانه ها کاربرد دارد و براساس انتقال حرارت که حالتی از انتقال انرژی بین سطح جامد جداره منبع و آب موجود درمجاورت آن است ایجاد می شود.

وظیفه منبع دو جداره در موتورخانه تامین آب گرم مصرفی داخل ساختمان است. این منبع که در اغلب ساختمان های حرارت مرکزی دیده می‌شود، از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است. آب داغ یا بخار تهیه شده در دیگ به جدار خارجی منبع ارسال شده و آب موجود در استوانه داخلی را گرم می کند. این منبع دقیقا مانند یک مبدل حرارتی دو لوله ای کار میکند که دارای مخزن ذخیره است. برای برآورد میزان حجم مورد نیاز یک منبع به اطلاعاتی از قبیل تعداد نفرات ساختمان، تعداد شیرهای مصرفی، نوع کاربری یک ساختمان، ضریب تقاضا برای افراد یا سکنه یک ساختمان نیاز است .

راندمان حرارتی منابع دو جداره حدودا ۹۵ درصد است.

ظرفیت منبع دوجداره

برای بدست آوردن ظرفیت منبع دوجداره مورد نیاز با در نظر گرفتن تعداد واحدها ، نوع کاربری ،ضریب تقاضا وضریب همزمانی مصرف برای هر واحد بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتر ظرفیت منبع دوجداره درنظر می گیریم و ظرفیتهای منبع دوجداره از ۳۰۰ لیتری تا ۱۵۰۰ لیتری می باشد.

  • ظرفیت های ۳۰۰لیتری تا ۲۰۰۰ لیتری ظرفیت های رایج منابع دو جداره است.
  • منبع دوجداره ۲۰۰۰لیتری در آپارتمان های تا حداکثر ۲۰ واحد ۸۰ الی ۱۰۰ متری و برای گرم کردن آب ساختمان و رادیاتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس منبع دوجداره :

جنس ورق منبع دوجداره ۲۰۰۰ لیتری از آهن گالوانیزه است. ورق این نوع منبع، با توجه به اینکه فشار بالایی در آن ها جریان ندارد، ضخامت بالایی ندارد و معمولا از شش میلیمتر بیش تر نمی شود . ولی با این حال باید توجه کرد که در تامین جنس این نوع ورق، حتما از آهن گالوانیزه گرم استفاده شود تا هم در جوشکاری نتیجه بهتری داشته باشد، هم اینکه قسمت گالوانیزه روی منبع از بین نرود. در این امر لازم به ذکر است کلیه محصولات مربوط به شوفاژ و مخزن معمولا با ورق گالوانیزه تولید می شوند .

 

مخزن دوجداره
مخزن دوجداره

 

ضخامت ورقه های منبع دوجداره ۲۰۰۰ لیتری :

۳ میلیمتر برای جداره بیرونی و . ۵ و ۶ میلیمتر برای جداره داخلی است.که به درخواست مصرف کننده متغیر می باشد . اصول کارکردمنبع دو جداره:

منبع دوجداره از دو عدسی محدب وبدنه ازدو استوانه تو در تو تشکیل شده است و آب سرد وارد جداره اول منبع شده و آبگرم دیگ شوفاژ وارد جداره دوم منبع می گردد و براثرانتقال حرارت بین جداره اول و دوم ،آب درون جداره اول تبدیل به آب گرم مصرفی شده و آب درون جداره دوم گرمای خود را مقداری ازدست داده وراهی دیگ شوفاژ می شود.

قبل ازتولید محصول ابتدا کلیه ورق ها ازطریق مسئول کنترل کیفی بخش مربوطه بازرسی وبعد ازاتمام بازرسی اولیه اپراتور شروع به جوشکاری می کند بعدازاتمام جوشکاری هرمنبع با فشار۶ بار تست میبایست کنترل شود .

نکات فنی در مورد منبع دوجداره :

  • درموتورخانه های بزرگ بهتراست بجای استفاده ازیک منبع دوجداره با ظرفیت بالا از دو منبع دو جداره استفاده شودکه درمجموع همان ظرفیت را داشته باشند تادرصورت خرابی یا تعمیریکی ازمنبع ها، منبع دیگری بتواند آبگرم مصرفی ساختمان را تامین کند.
  • منبع دو جداره معمولا از قسمت عدسی ها مورد آسیب قرارمی گیرند و پوسیدگی و خوردگی دراین ناحیه بیشتر است زیرا درزمان ساخت عدسی ها کشیده شده و ترکهای ریزی ایجاد می شود و به چشم دیده نمی شودبه همین دلیل توصیه می شود منبع دو جداره باضخامت های بالا مثل ورق ۳*۵و ۳*۶ خریداری گردد وبا انتخاب ضخامت های کمتربعد ازمدت کوتاهی منبع شما مجددا سوراخ شده هزینه ها وزحمت شما چند برابرشده بنابراین برای انتخاب منبع دوجداره مناسب دقت بیشتری داشته باشید.
  • برای جلوگیری از اتلاف حرارتی منبع دوجداره حتما عایق کاری صورت گیرد تا باعث کاهش مصرف سوخت واستهلاک دستگاه شود
  • نصب شیراطمینان برای کلیه منابع تولید آبگرم الزامیست شیراطمینان درقسمت بالای منبع نصب می شود برای جلوگیری ازانفجارمنبع زمانی که درجه حرات آبگرم بیش ازحد مجاز بالاترمی رود بطورخودکارشیراطمینان بازشده وعمل تخلیه انجام می گردد.
  • نصب شیریک طرفه برای کلیه منابع تولید آبگرم الزامیست قبل ازورودی آب سرد به منبع قرارمی گیرد جهت جلوگیری ازپس زدن آبگرم به داخل لوله های آبگرم استفاده می شود.
  • رسوبات سختی آب در منبع دوجداره مشکلاتی بوجود می آورد که به مرور زمان رسوبات سختی آب زیاد شده و تبادل حرارت ایجاد نمی شود وآبگرم بهداشتی خوبی نخواهیم داشت می توانیم برای حل مشکل توسط پمپ اسید رقیق را داخل منبع دوجداره بریزیم و رسوبات را ازبین ببریم تادستگاه اتلاف حرارتی و بازدهی خوبی داشته باشد.
  • سختی آب یکی ازعوامل اصلی برای پوسیدگی وخوردگی می باشدبرای جلوگیری ازرسوبات سختی آب می توانیم با داشتن  ستگاه سختی گیر عمر منبع دوجداره را افزایش دهیم.

 

 عایق کاری در مخازن

آیا باید مخزن خود را با عایق (حرارتی) تهیه کنید؟ به عنوان مثال ، گرمایش و سرمایش برای فرآیندهایی مانند

پاستوریزاسیون یا تخمیر ضروری است. این را می توان با استفاده از پشم معدنی و مواد عایق PIR و PUR به دست آورد. بسته به کاربرد خاص ، کارشناسان می توانند در مورد بهترین عایق برای مخزن توصیه کنند. مخازن معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته میشود . مواد عایق معمولاً در پوسته ای از پانل های دیواری آلومینیومی پوشانده شده است.

فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ

 

فولاد ضد زنگ: مخازن دو جداره از جنس استنلس استیل

انواع مختلف استیل موجود است، سایر آلیاژهای با کیفیت بالا مانند استیل دوبلکس نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. استیل به دلیل مقاومت در برابر خوردگی ، طول عمر بالایی دارد و نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد.

 

شرکت ماندگار سازان آکسون با تجربه در طراحی ، نصب و اجرا و نگهداری از انواع تاسیسات و تجهیزات مکانیکی و برقی ، جهت اطلاع بیشتر در مورد مخازن دوجداره ، سه جداره و …. انواع تجهیزات مکانیکی و برقی و جهت ارسال نظرات خود با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

 

دکتر پیام بغدادی : 09125338186

دانلود مقاله

مخزن دوجداره

لیست قیمت منبع دوجداره
منبع دوجداره آب گرم
سازندگان منبع دوجداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *